ALTINORDU FUTBOL KULÜBÜ
SAİT ALTINORDU TESİSLERİ – YEŞİLYURT/İZMİR

Altınordu gökdeleninin temeli
Altınordu’da “temel spor ve futbol eğitimi” 5 yaşlardan itibaren başlar, 11 yaş sonuna kadar sürer.

5 milyon nüfusuyla Türkiye’nin üçüncü büyük ili olan İzmir’in merkez semtlerinden olan Yeşilyurt’taki modern tesislerimizde Merkez Futbol Okulumuz bulunmaktadır ve burada sayıları 1.000’i aşkın çocuğumuz spor yapmaktadır. Bu çocuklarımızın içinden doğal yetenekli olanlar seçilerek U6, U7, U8, U9, U10 ve U11 Elit takımlarımızı oluştururlar.

Sait Altınordu Tesislerimiz kış dönemi okul zamanları Cumartesi ve Pazar günleri, yaz dönemi okul tatil zamanlarında ise Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günlerinde cıvıl cıvıldır.

Tesis içinde, çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılamak amacıyla değişik cins ördekler, tavus kuşları, sülünler, tavuklar ve kuğular yaşamaktadır.

Altınordu’nun “gerçek” profesyonel futbolcu yetiştirme programını bir gökdelene benzetiyoruz.. İşte bu Altınordu gökdeleninin temelini Sait Altınordu Tesislerimiz oluşturmaktadır. Sait Altınordu Tesislerimizde 5 yaşlarından itibaren Altınordu forması giymeyi tutku haline getiren çocuklarımıza futbolun evrensel değerleri olan hız, dayanıklılık, kuvvet, uyum, çabukluk gibi saha içi eğitimleri yanı sıra yardımlaşma, paylaşma, ekip bilinci gibi kişilik gelişim eğitimleri de verilmektedir. Futbol sahada öğrenilir, bol tekrar yapılarak geliştirilir. Çocuklarımıza fırsat eşitliği yarattığımız takdirde aralarından dünya yıldızları yetişeceğine yürekten inanıyoruz. İçlerinden yetişen, şu anda Olympique Marsilya’da oynayan Cengiz Ünder ve Leicester City’de oynayan Çağlar Söyüncü ağabeyleri gibi olmamaları için hiçbir neden yoktur. Bu fırsat eşitliğinin iki vazgeçilmezi vardır. Biri modern futbol tesisleri, diğeri ise gelişime açık, çalışkan ve içlerinde çocuk sevgisi olan uzman antrenörlerdir.

Çocuklarımızın yaşlarına uygun ölçülerde sahalarda oynamalarını sağlamak amacıyla, bu tesislerimizde 13x20, 20x30, 25x40, 30x40, 30x50 metre, değişik ölçülerde tam 11 sahamız mevcuttur. Hepsinin zemini İtalyan Limonta Sport marka en iyi kalite sentetik çim halılar ile kaplanmıştır. 

Çocuklarımızın sağlığına verdiğimiz önem nedeniyle, sentetik çim halıların içinde kakao ağacı kabuklarından elde edilen doğal granül kullanılmıştır. 11 adet küçük ebat sahalarımıza ek olarak, 1 adet 20x30 ölçüde kapalı Futsal Salonu ve 1 adet yarı kapalı Jimnastik Alanı ve 2 adet “Top Tekniği Geliştirme Ekipmanı” mevcuttur. Çocuklarımıza Futbol eğitim videolarının izlettirildiği ve kişilik gelişim eğitimlerinin verildiği, içinde kapsamlı bir projeksiyon sisteminin buluğunduğu 65 kişilik bir “Görsel Eğitim Salonu” hemen yanında “Yemekhane” ve “Yatakhane” mevcuttur.

Eskiden okullarımızda “İzcilik” kolları olurdu. İzci çocuklarımız öğretmenleri eşliğinde şehir dışına çıkarlar, ovalarda dolaşırlardı. Kendi başlarına karar vermeleri, arkadaşlık kurma, konuşma, yeme içme becerileri gelişirdi.. Biz de bu düşünceden hareketle, Sait Altınordu Tesislerimizde 20 kişilik bir “Yatakhane” yaptık. Elit takımlarımızda oynayan çocuklarımızdan 9, 10 ve 11 yaşlar sırayla her hafta sonu birer gece tesiste kampa giriyorlar.. Küçük yaşlarda başlarının çaresine bakmayı öğreniyorlar. Hepsi diş fırçalamayı, günaydın, merhaba, nasılsınız demeyi, topluca yemek yemeyi ve toplu yaşam kurallarına uymayı öğreniyorlar..

Sait Altınordu Tesislerimizde velilerimiz çocuklarımızın futbol okulu eğitimlerini izleyebilirler ancak elit takımlarımızın antrenmanlarını izleyemezler.. Ayrıca şu anda içinde bulunduğumuz pandemi dönemi önlemleri kapsamında sporcularımızın ve velilerinin sağlığını korumak amacıyla antrenmanları izlemelerine izin verilmemektedir. Velilerimiz, tesisin içinde kendileri için yapmış olduğumuz İzmir Körfezi manzaralı “Veli Manzara Cafe”de vakit geçirirler..

Sait Altınordu Tesislerimizde tüm Altınordu spor kıyafetlerinin satılmakta olduğu 2 katlı “AO Mağaza” bulunmaktadır.. AO Mağaza’mız, İzmir’in deprem bölgesinde olduğu düşünülerek ağır çelik konstrüksiyon yapı olarak inşa edilmiştir. Olası deprem zamanlarında “sığınak” olarak kullanılabilecek sağlamlıkta yapılmıştır.


Kaleme Alan
Seyit Mehmet Özkan
Altınordu Arması Yediemini