Kenan AKSEKİ
Araştırmacı
ÇELİKTEN YAPILMIŞ BİR FUTBOLCU; BEHÇET ARKUN

10 Gün kadar önceydi telefonum çaldığında arayan, devamlı iletişimde bulunduğum İstanbul’da yaşayan unutulmaz Altınordulu futbolcu ağabeylerimden biri olan Behçet Arkun abi idi.


7 Haziran 2021, Pazartesi
İstanbul’daki bir maçta seyrettiği 14 yaşında yetenekli bir santrafordan bahsediyordu. Ukrayna da oynanan bir turnuvada 8 gol ile gol kralı olan genç yıldızı Beşiktaş scout ekibi liste başına yazmıştı.Behçet abinin Altınordu’da oynamak istermisin sorusuna yıldız futbolcu hem de çok isterim yanıtını veriyordu.Gerekli girişimler yapılıyor,önce Behçet abi ziyaret edilip Altınordu forması takdim ediliyor,ardından genç yıldız İzmir’e doğru yola çıkıyordu. 

Peki kimdi Behçet Arkun ; 

Futbola 16 yaşında Alibeyköyspor takımında başlayan Behçet Arkun, 3 sezon Feriköy’de oynadıktan sonra 16 Kasım 1966 de Altınordu’ya transfer oldu.                

1966-67 Sezonu Altınordu Teknik Direktörü olan Yugoslav Ostia Simic başlangıçta genç Behçet’e maçlarda 5 dakika bile yer vermemişti, çünkü kısa bir süre yer verip maçta yapabileceği bir hata ile genci kaybedebileceğini düşünmüştü. Onun için ilk önce idmanlarda kendini izleyerek, İzmir’e ve takıma intibak etmesine önem vermişti.
Böylece Behçet Arkun geldikten 6 ay sonra ilk maçını 08 Nisan 1967 de eski takımı Feriköy’e karşı Alsancak stadında oynuyor ve formasını gidene kadar hiç çıkarmıyordu.
Ekte ikinci maçından önce çekilmiş fotoğraflar olan bir sonraki Ksk ile 1-1 berabere sonuçlanan maçta Behçet Arkun Altınordu’nun beraberlik golünü kaydederek, kırmızı lacivertli formasıyla ilk golünü atıyor ve takımının değişmez bir defans oyuncusu oluyordu.
Bir gazete küpüründe yazan “Altınordu’da 150 maç “ manşetiyle çıkan habere pek aldırmayıp 3.5 sezondaki tüm Altınordu maçlarının kadrolarını tek tek kontrol ettim.
Sonuç İnanılmazdı.
Behçet Arkun, 1968-69 sezonu ilk maçı olan ve 1-0 lık Altınordu galibiyeti ile biten Göztepe maçı hariç tüm Altınordu maçlarında oynamıştı. Adeta çelikten yapılmış bu futbolcumuz ne bir ceza almış nede bir sakatlık geçirmişti.
1966-67 sezonunun ortalarında Altınordu’ya gelen Behçet Arkun 106 Lig maçı, 9 Türkiye Kupası maçı ve 40 tane Spor Toto, Tsyd,özel maçları olmak üzere TOPLAM 155 maçta oynamıştı.
Sırasıyla KSK, Mersin İ.Y., Göztepe, Fenerbahçe, Kütahyaspor (kupa) ve Altay’a kırmızı-lacivertli forma ile 6 gol kaydetmişti.     

Ekdeki fotoğrafta görüldüğü üzere son dakikada bir kornerden gelen ortaya sert bir şutla F.Bahçe’ye attığı gol Altınordu’nun unutulmaz gollerinden biridir.                     

Behçet Arkun 1970-71 Sezonunda Adanaspor’a transfer olmuştur.

3.5 sene içerisinde bir Göztepe maçı haricinde tüm Altınordu maçlarında yer alarak başarıyla oynamış olan Behçet ağabeyime Altınordu’muza verdiği emekler için teşekkür ederiz.